مقالات آموزشی

مقالات آموزشی شنبه، ۴ فروردین ۱۳۹۷


اگر به نحوه شستن سگ در فیلم و برنامه های تلویزیونی نگاه کنید، همیشه کاری لذت بخش و جذاب است. متاسفانه حمام کردن سگ در زندگی واقعی چنین تجربه مثبتی نیست.
سگ ها اهمیت نمی دهند که کثیف شده اند و بوی بد می دهند – در حقیقت یک جورایی دوست هم دارند! – و ترسی از این ندارند که برای اینکه از زمان حمام فرار کنند با شما بجنگند. وقتی در یک فیلم میبینید که شخصیت داستان به دنبال سگ کفی خود در خانه می دود، ممکن است خنده دار به نظر بیاید اما در زندگی واقعی اصلا خنده دار نیست – یا اینکه سگتان با شما کشتی می گیرد و به شما چنگ می زند تا اینکه تا حد امکان از شما دوری کند.
در اینجا توصیه هایی به شما می کنیم تا سگ خود را بشورید و این تجربه ای دوستانه تر هم برای شما و هم برای سگتان باشد.
قدرت ارتباط مثبت
اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای هر چیز جدیدی که به سگ می خواهید یاد دهید تشویقش کنید، به این شکل که حمام کردن را با یک چیز مثبت ارتباط دهید. به عبارت دیگر، وقتی که به حمام رفت برایش جاویز مختلف از قبیل، تشویقی، اسباب بازی و ... در نظر داشته باشید و هر بار که رفتار مناسبی کرد، این ها را به او جایزه دهید.
در ابتدا اجازه دهید سگ داخل وان خالی باشد و با او در این حین بازی کنید و به او اسباب بازی دهید و به آرامی آب ولرم را وارد وان کنید ( داغ نباشد).
از تکرار این کار نترسید تا وقتی که حس کنید آن را یاد گرفته اید. برای مثال اگر وان شستشوی سگ یا ناحیه خاصی برای حمام سگ دارید، او را داخل آن کنید و هر بار که به دستور شما گوش داد با او بازی کنید و به او جایزه دهید تا جایی که این کار را بدون جایزه انجام دهد.
مراقب گوش ها باشید
شما باید به شدت مراقب باشید که در حین حمام آب داخل گوش سگ نشود. نه تنها باعث آزار او می شود بلکه ممکن است مشکلات جدی برای او ایجاد کند.
اگر سگ شما اجازه دهد، بهتر است از توپ های پنبه ای داخل گوش او کنید و این به راحتی جلوی داخل شدن آب درون گوش او را می گیرد.
از سنین کم شروع کنید
اگه یک توله سگ دارید، حمام کردن را با او از سنین کم شروع کنید. او در سنین کم به خاطر اینکه ارتباط منفی ای با آن ندارد، واکنش بدی نشان نمی دهد. اگر کاری کنید که در سنین کم به این کار عادت کند، در آینده با مشکل کمتری برخورد خواهید کرد.
از شامپو درست استفاده کنید
یک روش برای اینکه حمام کردن برای سگ لذت بخش تر باشد، انتخاب شامپویی است که باعث از بین رفتن خارش پوست آنها می شود. شامپویی تیده آل است که او را تمیز کرده و بوی بد را بدون اینکه روغن های ضروری پوست را از بین ببرد، از تن او دور کند. اگر می خواهید مطمئن شوید که چه شامپویی برای سگ شما مناسب است، از دامپزشک خود سوال کنید.
از گردن به پایین کار خود را انجام دهید
نه تنها گوش سگ بلکه شما می خواهید از چشم و دهان او نیز مراقبت کنید. شما می توانید سگ را از گردن به پایین بشویید. این کار را می توانید با استفاده از یک سطل یا یک لیوان سگ خود را خیس کنید و یا آب را روی او اسپری کنید. همچنین اسپری های خاصی برای حمام کردن سگ وجود دارد.
پس چطور صورت او را بشوریم ؟ از یک دستمال خیس استفاده کنید.
خوب او را خشک کنید
بسیاری از افراد با سشوار سگ را خشک می کنند اما باید کاری کنید که به صدا و حس آن عادت کند. مراقب باشید پوست او را نسوزانید.
روش دیگر این است که به راحتی او را با حوله خشک کنید. اگر می خواهید این کار را کنید، از حوله هایی با قدرت جذب بالا استفاده کنید که در هر فروشگاه لوازم حیوانات وجود دارد و صد البته باید مراقب تکان دادن های سگ خود باشید که برای خشک کردن خود انجام می دهد.
با ایجاد ارتباط مثبت بین حمام کردن و آرام ماندن در زمان حمام کردن سگ، می توانید موقعیتی پیدا کنید تا با سگ صمیمی شده و به او ابراز احساسات کنید. فقط صبور باشد
چه توصیه ای برای زمان حمام کردن سگ دارید تا در وان آرام بماند؟
گردآوری شده توسط: آرایشگاه حیوانات خانگی ژیوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر